social iconsocial iconsocial iconsocial icon

زینگاویش

زینگاویش

شربت ضد سرفه گیاهی حاوی ویتامین ث و عسل

مصرف در کودکان زیر 2سال و زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

مجموعه دستگاه تنفسی بطور مداوم در معرض مواجه با آلودگی های محیطی  و پاتوژن های بیماری زا است که در محیط می باشند. سیستم پاکسازی طبیعی برونش ها بسیار حساس است  چنانچه میکروب یا مواد آزار دهنده با تنفس به برونش ها وارد شود،می تواند موجب التهاب موکوسی در برونش ها گردد. محصول زینگاویش با بهره مندی از ترکیبات طبیعی گیاهی در صدد رفع علایم ناشی از التهابات مجاری تنفسی و بهبود سرفه گردیده است

آویشن:

آویشن گیاهی متعلق به تیره (Lamiaceae) نعناعيان  است. اسانس آويشن مايعي است زرد يا قهو ه اي مايل به قرمز تيره با بوي مطبوع قوي و طعم تند و پايدار و خنك كننده، كه از  تقطير برگ ها و سرشاخه هاي گلدار آن استخراج مي شود سرشاخه هاي آويشن حاوي اسانس ها، تانن ها، مواد اصلي تلخ، ساپونين ها و ضدعفوني كننده هاي گياهي مي باشند. 

تيمول موجود در آویشن اثر ضدعفوني كننده دارد . اسانس فنلي آويشن از جمله ده اسانس معروف است كه داراي خواص  ضدباكتريايي، ضدقارچي و آنتي اكسيدانی است .  از مواد موثره می‌توان به تیمول(thymol)، کارواکرول (carvacrol)، لینــالول (linalol)، بورنیــول(borneol)، ژرانیـول (geraneol) اشاره کرد.اثرات ضد سرفه و خلط و خلط آور شربت زینگاویش مربوط به روغن های فرار موجود در گیاه آویشن (نظیر تیمول و کارواکرول) می باشد که منجر به افزایش حرکات مژکهای تنفسی و ترشحات مخاطی در دستگاه تنفس می شود.

ختمی:

ختمي گياهي است از خانواده پنيرك (Malvacaea) با نام علمی Althaea officinalis ريشه ختمي داراي اثرات نرم كننده و آرام كننده و رفع تحريكات جلدي بوده و در موارد التهاب، سرفه هاي شديد، آنژين، برونشيت، بيماري هاي با منشا ء التهاب. سنگ كليه، يبوست و دل پيچه كاربرد دارد. در ريشه ختمي، فلاونوئيدها از گروه پلي فنل ها، پلي ساكاريدها و موسين ها موجود مي باشد. اخيراً نشان داده شده است كه پلي ساكاريدها داراي اثر ضد سرفه و فلاونوئيدهاي موجود در ريشه ختمي كه در ديگر گياهان نيز وجود دارد موجب شل شدن وابسته و غير وابسته به آندوتليال در شريان انساني مي شوند ریشه گیاه ختمی اختصاصاتی شبیه برگ و گل آن را داشته ، برگ گیاه ختمی جهت درمان تحریکات مخاط دهان و حلق همراه با سرفه های خشک مورد تایید قرار گرفته است. مصرف ریشه ختمی در موارد التهاب ، از جمله درمان التهاب دستگاه تنفس ، سرفه های تحریکی ، برونشیت و بیماری هایی با منشاء التهاب سینه توصیه می شود

عشقه یا پاپیتال:

عشقه یا پاپیتال از تیره عشقه (Araliaceae) است. از خواص درماني گياه عشقه مي توان به مواردي چون: ضدالتهاب و ضد سرفه، ، ضد روماتيسم، ضد قارچ، ضد اسپاسم  و ضد آسم اشاره كرد. 

در سال 2004 آلفا– هدرين كه خود نوعي ساپونين تري ترپنوئيدي مي باشد از عصاره خالص برگ گياه عشقه جدا شد و به عنوان ماده اصلي ، مسئول اثرات درماني اين گياه  شد . گياه عشقه داراي تركيباتي چون فلاونوئيدو آلكالوئيد نيز مي باشد.  عصاره گیاه پیچک (عشقه) موجود در شربت زینگاویش به عنوان یک داروی خلط آور ، کاهنده التهاب مخاط مجاری تنفسی و رقیق کننده خلط شناخته شده است بدین ترتیب قادر به کاهش تعداد سرفه ها می شود 

زنجبیل

زنجبیل از تیره Zingiberaceae می باشد . تندي زنجبیل تازه به سبب وجود گروهی از ترکیبات فنولی به نام جینجرول ها (Gingerol) است که از میان آن ها 6- جینجرول از همه فراوان تر است. ریزوم زنجبیل حاوی 1 تا 4 درصد روغن فرار، و اولئوزین است. با توجه به نواحی مختلف کشت زنجبیل تفاوت هایی در ترکیبات فرار آن وجود دارد . هیدروکربن هایی  مثل سزکویی ترپن (عامل بوی زنجبیل)، بتا سزکویی فلاندر، و....در عصاره این گیاه یافت می شود. این گیاه متابولیسم اسید آراشیدونیک را مهار میکند و ضد التهاب است.

ویتامین C

ویژگی برجسته در شربت زینگاویش غنی کردن آن با حضور این ویتامین است که در التهابات تنفسی و سرماخوردگی به سیستم ایمنی کمک می کند. تا در کنار سایر عوامل به بهبودی هر چه بیشتر و بهتر بیماران کمک چشمگیری کند.

مقدار مصرف:

طبق دستور پزشک مصرف شود ، در غیر اینصورت کودکان 2تا 4 سال هر 4 ساعت 5 میلی لیتر ، کودکان 5تا 12 سال هر 4 ساعت 7/5میلی لیتر ، بزرگسالان هر 4 ساعت 10 میلی لیتر .

 

 

 


اشتراک گذاری:
آخرین اخبار
iDiaako.com All right reserved 2019-2022