social iconsocial iconsocial iconsocial icon

بوستر لیور

بوستر لیور
شکل دارویی:

کپسول 500 میلی گرمی

اندیکاسیون ها:

سم زدایی کبد،تقویت کننده اعمال کبدی،محافظ کننده در برابر آسیب های کبدی،صفراآور،کمک به هپاتیت حاد،سیروزهای کبدی و کبد چرب

اجزاء فرآورده:

عصاره خشک گیاهان:

خارمریم

کنگر فرنگی(آرتیشو)

زردچوبه

استاندار شده:

بر اساس 124 میلی گرم سیلیمارین در هر کپسول 

آثار فارمولوژیک و مکانیسم اثر:

كبد انسان داراي چندين عمل حياتي مهم مي باشد: متابوليسم، هضم و سم زدايي مواد زائد بدن. هر نوع ضايعه كبد موجب تغييراتي در سلولهاي كبدي مي شود و قدرت عمل كبد را تحت الشعاع قرار مي دهد.

خارمریم:

یکی از مهمترین گیاهان دارویی در درمان اختلالات کبدی محسوب  می شود. میوه این گیاه دارای ترکیبات فلاونو لینگان است که به عنوان سیلیمارین شناخته شده است. .از میان ترکیبات اصلی سیلیمارین ، سیلیبین و سیلیکریستین اثرات سودمندی را در درمان حفاظتی و حمایتی اختلالات کبد مانند هپاتیت ، سیروز ، کبد چرب و مسمومیت های کبدی نشان داده اند. سیلیمارین یک ترکیب سم زدا و محافظت کننده کبد است که اثرات محافظت کنندگی  کبدی خود را با مکانیسم های مختلفی از جمله اثرات آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ،ضد فیبروژنز و تاثیر بر روی مسیر های متابولیک داخل کبدی اعمال می کند. سیلیمارین با پراکسیداسیون چربی غشاهای سلولی تداخل کرده، نفوذپذیری غشاهای سلولی را تحت تاثیر قرار می دهد و با ممانعت از اتصال سموم به رسپتورهای سلولهای کبدی، این سلولها را نسبت به سموم کبدی غیر قابل نفوذ می نماید .سیلیمارین همچنین تشکیل لوکوترین ها را مهار می سازد و فعالیت آنزیم RNA پلی مراز را در هسته سلولی افزایش داده موجب تحریک سنتز پروتئین های ریبوزومال می شود که این عمل به نوبه خود قدرت نوسازی سلولی کبدی را افزایش می دهد .

سیلیمارین در درمان هپاتیت حاد و مزمن ویروسی نیز موثر است و باعث کاهش تولید تری گلیسیرید در کبد  می شود. خار مریم از آسیب دیدگی کبد در اثر مواد شیمیایی خطرناک و الکل  جلوگیری می کند.

کنگرفرنگی:

تحقیقات و بررسی های جدید حاکی از آن است که ترکیبات این گیاه اثرات زیانبخش بعضی از مواد شیمیایی روی کبد را جبران نموده و ترشحات صفرا را افزایش می دهند . خاصیت آنتی اکسیدانی این عصاره مانع پراکسیداسیون چربی در کبد گردیده و از انباشته شدن چربی در سلولهای کبدی جلوگیری بعمل می آورد. همچنین عصاره این گیاه ذخایر چربی کبد و سایر بافتها را کاهش می دهد. از طرفی نیز با مهار غیر مستقیم آنزیم هیدروکسی متیل گلوتاریل – کوآنزیم –A – ردکتاز (که نقش اساسی در بیوسنتز کلسترول دارد ) و افزایش تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی در کبد ، باعث کاهش کلسترول می شود . بررسی های کلینیکی که روی کارکرد کیسه صفرا انجام گرفته، نشان می دهد که عصاره آرتیشو در درمان کم کاری اعمال کبدی و کیسه صفرا و همچنین عوارض ناشی از آن مانند احساس پر بودن معده ، کاهش اشتها، تهوع و دردهای شکمی اثرات مفیدی دارد. عصاره آرتیشو و یا مشتقات اسیدکافئیک دارای اثرات cholagogue (افزایش ترشح صفرا) و choleretic (افزایش دهنده دفع صفرا) می باشد.

زردچوبه:

مهمترین تركیبات زردچوبه پیگمان‌های زرد رنگی از دسته كوركومینوزیدها است كه این مواد به میزان 3 تا 5 درصد زردچوبه را تشكیل می‌دهند و شامل كوركومین و دزوكسی كوركومین هستند. زردچوبه دارای اثرات ضد سموم کبدی، ضد التهاب و درد، ضد اسید معده، ضد باكتری، ضد نفخ و مقوی معده است. زردچوبه سرشار از نیاسین، ویتامین b3، كلسیم، آهن، روی، مس، پتاسیم و منیزیم است و دارای ماده‌ای به نام كوركومین است كه عامل ‌رنگ زردچوبه و آنتی اكسیدان قوی است كه باعث سم‌زدایی در بدن می‌شود. كوركومین موجود در زردچوبه باعث كاهش چربی‌های بد خون می‌شود و ضد گرفتگی عروق است. مصرف زردچوبه از بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می‌كند به دلیل اینكه زردچوبه از چسبندگی پلاكت‌ها جلوگیری می‌كند و مصرف آن موجب كاهش كلسترول خون می‌شود.

مقدار مصرف:

روزانه سه بار هر بار یک کپسول استفاده شود. 

 

 

 


اشتراک گذاری:
آخرین اخبار
iDiaako.com All right reserved 2019-2022